המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
קראו על האירועים
 הסדנאות והחידושים
שיעשו טוב ללב שלכם
 
 

כנס מומלץ:
להקדים תזונה לתרופה
פרטים בקישור
 
 

הפחתת לחץ דם ותרופות
 
שיטה ייחודית 
מוכח מחקרית
 
לפרטים 077-7007952
 

  הרצאות מומלצות:   
   שבוע בריאות רעננה  
החל מה 11.11 


סיורים וסדנאות בישול
מן הטבע
 


Google

מאמרים עוד כתבות

דיאטת אורז
דיאטת אורז הפכה להיות פופולרית בשנים האחרונות למטרות ירידה במשקל ומטרות בריאותיות רבות. מאמר זה סוקר את השיטה, מקורותיה, ושימושיה הנפוצים כדיאטת ניקוי, דיאטת להרזיה, להורדת לחץ דם ולאיתור אלרגיות למזון. המאמר מציג את יתרונות השיטה יחד עם אזהרות, טיפים ודגשים חשובים לכל מי שמוצא עניין בדיאטה.

  דיאטת אורז

דיאטת אורז הינה טכניקת טיפול תזונתית הנמצאת בשימוש בארץ ובעולם מזה שנים רבות. הדיאטה הבסיסית כוללת באופן קלאסי אכילה של אורז מלא ושתיית מים בלבד לפרק זמן מוגבל, לאחריו מוסיפים בסדר מיוחד את שאר המזונות הבריאים. פרק הזמן בו אוכלים אך ורק אורז יכול לנוע בין יום אחד, עד כדי שבועיים במקרים הקיצוניים ביותר. סדר הוספת המזונות הנוספים תלוי במטרת הטיפול, ויכול לנוע בין שבוע עד כשלושה חודשים שלמים.   

עדויות על השימוש בדיאטת האורז למטרות רפואיות אפשר למצוא בארה"ב, במדינות חבר העמים לשעבר, בחלקים שונים של אירופה ועוד. בארץ, כך מסתבר, אף היו משתמשים בדיאטת אורז בבתי חולים עד לפני כמה עשרות שנים, לטיפול באנשים עם בעיות כרוניות בכליות. אסטרטגיית טיפול זו נזנחה, כמו טיפולים יעילים נוספים אחרים, עם התפתחות טיפולים תרופתיים אשר קלים יותר ליישום עבור הצוות הרפואי, ועל ידי המטופלים עצמם (קל הרבה יותר לקחת תרופה כמה פעמים ביום, מאשר לעשות דיאטת אורז). 

 שימושים נפוצים בדיאטת אורז

 דיאטת אורז כדיאטת ניקוי

השימוש המקורי והבסיסי ביותר בדיאטת האורז הוא כטכניקה לניקוי גוף. "ניקוי גוף" הוא מושג לא מדעי הנמצא בשימוש רב אצל העוסקים ברפואה טבעית. הכוונה היא לתהליך המאפשר, על פי התיאוריה, למנגנוני הניקוי הטבעיים של הגוף ( בכבד, בכליות ובמקומות נוספים) לעשות את עבודתם בצורה היעילה ביותר. תהליך זה של עידוד מנגנוני הניקוי נעשה, על פי ההנחה, על ידי מזונות מיוחדים המחזקים את הכבד, יחד עם הקפדה על תזונה כל כך נקייה, אשר "מפנה" את מערכות הניקוי להתמודד עם רעלים הקיימים בגוף תקופה ארוכה ללא צורך "לטפל" ברעלים הנכנסים אל הגוף כדרך קבע דרך המזון.

בשל תהליכי הניקוי המתרחשים בגוף במהלך הדיאטה, ניתן לראות בתחילת התהליך מה שמכונה "משברי החלמה" (healing crisis) או "תופעות ניקוי". הכוונה היא לסימפטומים כמו חולשה, סחרחורת, תחושות שונות במערכת העיכול ובעיקר כאבי ראש, אשר נוצרים, על פי ההנחה, בשל יציאת רעלים מהתאים ומערכות הניקוי אל זרם הדם, הלימפה והזיעה. תופעות אלה לרוב עוברות לאחר יומיים עד שבוע, ולאחריהן לרוב ההרגשה הפיזית, רמת האנרגיה וההרגשה המנטלית משתפרות ללא הכר – הרבה מעבר לתחושות שהיו לפני תחילת הדיאטה.

התקופה המומלצת ביותר לדיאטת ניקוי לפי הרפואה הטבעית היא האביב – תקופה של התחדשות וצמיחה מחדש. יחד עם זה, ניתן לעשות דיאטות ניקוי בכל תקופות השנה. התדירות המומלצת לאדם הרגיל היא לעשות ניקוי גוף פעם בשנה – כמו שעושים לרכב טיפול 10,000 כל תקופה קצובה...

 

דיאטת אורז לטיפול ביתר לחץ דם ומחלות כרונית בכליות

אחד השימושים המסורתיים ביותר בדיאטת האורז הוא כטיפול לאי ספיקת כליות כרונית, ואחד הטיפולים הנפוצים ביותר כיום בדיאטת האורז בארץ הוא כטיפול בלחץ דם גבוה. בעיות בכליות קשורות ללחץ דם גבוה מאחר ומנגנונים שונים בכליות הם השולטים ומווסתים את לחץ הדם בגוף כולו. ולראייה הנפרולוגים – אותם רופאים-מומחים בטיפול בבעיות בכליות, הם גם הרופאים המומחים המטפלים בבעיות של יתר לחץ דם.

מדוע שיטה זו עוזרת כל כך במצבים אלה? איש באמת אינו יודע בוודאות. ישנן השערות שזה בשל הכמות המועטה של חלבון שיש בדיאטה זו – הישראלי הממוצע אוכל עשרות, ולרוב אף מאות אחוזים יותר חלבון מהמומלץ ומהצרכים האמיתיים של הגוף. מאחר והגוף אינו מסוגל לאגור את עודפי החלבון העצומים, הכליות נאלצות לפעול להפרשת עודפים אלה ועל כן עובדות בעומס רב בהרבה מהרצוי. השערה שנייה מדברת על עושר הויטמינים, המינרלים והפיטוכימיכלים המסופקים לגוף במהלך הדיאטה – בעיקר מהשלב בו מתחילים להוסיף בהדרגה לתפריט ירקות, פירות ולאחר מכן מזונות בריאים ועשירים נוספים. השערה אחרת המנסה להסביר את יעילות דיאטת האורז לטיפול בבעיות כליות ויתר לחץ דם מתבססת על השימוש המסורתי בשיטה כטכניקה לניקוי גוף. כשהגוף "נקי מרעלים" ופועל כהלכה, לחץ הדם יורד. כשהוא עמוס ברעלים וחומרים שונים המשבשים את פעילותו, המערכות הפועלות לאיזון לחץ הדם אינן במיטבן ועל כן לחץ הדם עולה.

השימוש בדיאטת אורז למטרות אלה נמצא כטיפול הלא תרופתי היעיל ביותר המוכר למחבר שורות אלה, ולעוסקים מובילים נוספים מתחום הרפואה. בשל כך, פתחנו במרפת שיר"מ (שירותי רפואה משולבת) בבית חולים אסף הרופא סדנאות מיוחדות המתבססות על דיאטת אורז, אשר מביאות לתוצאות חסרות תקדים בטיפול הלא תרופתי ביתר לחץ דם: מתוך 90 האנשים הראשונים שהשתתפו בסדנאות אלה 16% הפסיקו לחלוטין את השימוש בתרופות להורדת לחץ דם ועוד 44% הפחיתו את מינון התרופות, כשסה"כ קרוב ל 95% הפחיתו את הטיפול התרופתי, או "רק" הורידו את ערכי לחץ הדם שלהם. תוצאות מעודדות אלה הביאו לפתיחתו של מחקר רפואי מבוקר אשר יבדוק לעומק, בצורה מדעית מהגבוהות שישנן, את יעלות דיאטת האורז למטרות אלה, ולמטרות אחרות. ניתוח המחקר לעומקו יאפשר לנו סוף סוף ללמוד על היעילות האמיתית של השיטה, ולהציגה לעולם הרפואה כדרך טיפול לגיטימית העשויה לעזור לאנשים רבים המתמודדים עם לחץ דם גבוהה ומצבים בריאותיים נוספים. כאחד מיוזמי ומובילי המחקר אני נרגש יחד עם חברי הנוספים לעבודה, לראות את תוצאות הביניים המדהימות של המחקר, ומחכה בצפייה לסיום המחקר, ניתוח הנתונים ופרסום התוצאות. המחקר כולו יסתיים במרץ 2009, ומאחר ותוצאותיו כל כך ברורות, אושר לנו על ידי ועדת הלסינקי לפרסם ניתוח ראשוני של התוצאות אפילו לפני מוןעד הסיום הסופי של המחקר.

 
דיאטת אורז כדיאטה להרזיה

דיאטת אורז יעילה אף להורדת משקל, אך שונה מכמה היבטים משמעותיים מרוב הדיאטות האחרות המוכרות, ולדעתם של מומחים רבים, שיטת הרזיה זו בריאה בהרבה מרוב השיטות האחרות. שיטה זו נבדלת מאחרות מההיבטים הבאים:

 א. אין הגבלה על כמות הקלוריות.

במהלך דיאטת האורז אין הגבלה על כמות המזון אלא רק על סוג ואיכות המזון. התוצאה המבורכת היא שלא חשים רעב במהלך ה"דיאטה" – כל פעם שמרגישים צורך לאכול - אפשר לאכול (מאותו מזון ש"מותר" בשלבי התהליך השונים). המשמעות הפזיולוגית היא שהגוף אינו נכנס לתהליך ההרסני המתרחש בדיאטות הרזיה רבות: הפחתת קלוריות הגורמת לגוף להפעיל מנגנוני חירום ומצוקה, אשר מביאים את הגוף להיכנס ל"מצב חסכון". מצב זה כולל בין השאר הפחתה בפעילות המטאבולית השוטפת ומכן הפחתה בהוצאת הקלוריות היומית. הפחתה זו בהוצאת הקלוריות מביאה את הגוף למצב בו צריך לצמצם את צריכת הקלוריות עוד ועוד על מנת לרדת, או אף לשמור על המשקל. תהליך פזיולוגי הרסני זה הוא אחת הסיבות העיקריות מדוע דיאטות רבות כל כך עוזרות למספר חודשים בלבד, וכאשר חוזרים לאכול "רגיל" עולים במשקל בחזרה, לעיתים אף יותר מאשר תחילת הדיאטה. תהליך הרסני זה, כאמור, נמנע כשיורדים במשקל באמצעות דיאטת האורז שאינה כוללת הגבלה קלורית.

 ב. איכות המזון

בכל התהליך ישנה הקפדה על אכילת מזונות מלאים, טבעיים, עתירי סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים ופיטוכימקלים החסרים לרוב בתזונה המערבית. אין בדיאטה המלצה על שימוש בחומרים נפוצים בדיאטות הרזייה אשר עלולים לגרום לבעיות בריאות אחרות: ממתיקים מלאכותיים, מוצרי "דיאט", לחם קל, מוצרים מתועשים דלי קלוריות וכדומה.

 ג. ירידה איטית במשקל

מאחר ובדיאטת האורז לא מגבילים בכמויות האוכל, ולא מעודדים ירידה קיצונית בכמות הקלוריות היומית – הירידה במשקל איטית ובריאה. למתמצאים בעולם מדע התזונה ידוע כי ירידה בקצב נכון הינה בריאה יותר, ומעלה את הסיכוי לשמור על המשקל הרצוי למשך זמן ארוך יותר ללא גרימת נזקים למערכות הגוף השונות.

 ד. שיפור הבריאות וההרגשה גם ללא תלות בירידה במשקל

במעקב אחר מאות אנשים שעשו את הדיאטה בולטת מאוד התצפית שרוב האנשים מרגישים טוב יותר כבר לאחר כשבוע מתחילת הדיאטה, אפילו אם עדיין תרם ירדו במשקל. מרבית האנשים מדווחים על עליה ברמת האנרגיה, הריכוז, הזיכרון, הנשימה ועוד. מבחינה רפואית – מדעית מצטברות העדויות שהתהליך מביא לירידה בלחץ הדם, בערכי הכולסטרול, בתפקוד הכליות, הכבד ועוד.

 
דיאטת אורז כדיאטה לבעיות על רקע אלרגיה למזון

מאחר והאורז הוא אחד מהמאכלים הפשוטים והסבילים יותר לגוף – נדיר שהוא עשוי לגרום לתגובה אלרגית כלשהי. בשל כך, דיאטה המתבססת כולה, או כמעט כולה, על אורז יכולה לעזור באבחון קליני של אלרגיות נסתרות למזון. אין צורך לשנות את התהליך – פשוט מתחילים בדיאטת האורז, ואם ישנה אלרגיה למזון, תוך פרק זמן קצר יחסית ניתן להבחין בשיפור הסימפטומים העשויים להיות קשורים לאלרגיה למזון כמו גרד בעור, בעיות נשימה, בעיות עיכול, כאבי פרקים ועוד. מאחר ותהליך החזרת המזונות הוא הדרגתי ומסודר, אם מקפידים לעשות זאת נכון, אפשר לשים לב אילו מזונות שהוחזרו לתפריט גרמו להופעת הסימפטומים האלרגיים שנעלמו בתחילת דיאטת האורז.

השימוש בדיאטת האורז כתהליך לזיהוי אלרגיות למזון נפוץ מאוד, ועם מעט ידע וניסיון מקצועי הוא מאוד יעיל ואפקטיבי.

 

סכנות ואזהרות

 -  דיאטת אורז אינה מומלצת לאנשים הסובלים מבעיות עיכול קשות כגון מחלות מעי דלקתיות ( IBD, קרהון, קוליטיס), תסביבי מעיים/דלקות מעיים (דיוורטיקולוזיס), הריון, הנקה, אנורקסיה והפרעות אכילה קשות נוספות. כמוכן דיאטת האורז לא תמיד מתאימה לספורטאים מקצועיים, צמחונים או טבעוניים ולאנשים במצב של חולשה (בשפה של הרפואה המשלימה / סינית: אנשים עם חסר צ'י).

- מאוד מומלץ לעשות את התהליך בליווי מקצועי של מטפל המכיר את השיטה, ובעיקר נכון הדבר לאנשים המתמודדים עם סוכרת, לנוטלים תרופות רבות, לסובלים ממחלות כרוניות כגון מחלות לב, סרטן, עצירות קשה וכדומה.

- גם לאנשים בריאים, לא מומלץ לעשות דיאטת אורז למשך זמן ארוך משבועיים ללא הנחיה מקצועית.

- לאלה הצורכים כמויות רבות של קפאין מומלץ להפחית את השימוש בו בהדרגה על מנת למתן את תגובות הגמילה.

  

קישורים והמלצות בנושא דיאטת אורז:

מתכונים המומלצים במהלך דיאטת האורז ניתן למצוא באתר זה תחת המדור "מתכוני בריאות" תחת מדור "מתכונים לדיאטת אורז" (מופיע בסרגל הבורדו שבצד ימין של כל עמוד באתר).

לחץ על הקישור לפרטים מתוך פרסום תוצאות ראשוני של סדנאות המתבססות על דיאטת אורז להורדת לחץ דם
 
 
לפרטים נוספים על סדנאות באמצעות דיאטת אורז ו/או טיפול אישי בעזרת השיטה ניתן ליצור קשר עם מחבר המאמר: אופיר פוגל, נטורופת, 077-7007952 050-5795155.
 
 

שאלות ותשובות בנושא דיאטת אורז 

שאלה: האם דיאטת האורז מתאימה לכל גיל?

תשובה: לא. דיאטת האורז אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל 13 בוודאות, ולאחר מכן יש לשקול כל עניין לגופו - יהיו נערים/נערות שהדיאטה תתאים להם וכאלה שלא. מכל מקום, אצל אוכלוסיה זו הדיאטה חייבת להיות בליווי מקצועי צמוד, ויש להיזהר לא להמליץ על דיאטת האורז לצעירים עם הפרעות אכילה. בצד השני של מעגל החיים, לגבי קשישים, גם כאן דיאטת האורז לא תמיד מתאימה. למרות שיצא לי ללוות אנשים גם מעל גיל 70 בדיאטה כזו, התהליך מחייב ליווי מקצועי צמוד - בעיקר בגלל מורכבות התהליך כשברקע לרוב ישנן תרופות רבות הנלקחות במקביל.

 

שאלה: האם אין סכנה שבדיאטת האורז יהיה חסר חלבון לגוף?
 
תשובה: דיאטת האורז אכן כוללת בשלביה הראשונים כמות לא גבוהה של חלבון, אך הדבר אינו מהווה בעיה מכמה טעמים: ראשית, בתזונה הישראלית הטיפוסית אנו סובלים בדרך כלל מעודף חלבון עצום, דבר הגורם ללא מעט בעיות בריאות. שנית, גוף האדם בנוי משחר ההיסטוריה להתמודד אפילו עם תקופות מחסור ואף רעב בצורה טובה. ישנם מנגנונים בגוף שיודעים להתאים את תפקודו לתקופות כאלה בצורה טובה. אזכיר רק שצום מוחלט הוא אחד מהטכניקות החזקות ביותר להבריא ממחלות קשות. שלישית, במחקר הגדול שערכנו בבית חולים אסף הרופא עם דיאטת האורז, לא נמצאה כל בעיה רפואית שיכולה להיות קשורה לחוסר חלבון. וההערה אחרונה - מהרגע שמוסיפים לתפריט את כל הירקות, כמות החלבון הופכת למספקת (אכילה של ירקות בלבד בכמות קלוריות יומית מספקת - תתן בממוצע לגוף פי 3 חלבון ממה שהוא צריך). ומבחינת איכות החלבון, ברגע שמוסיפים לתפריט קינואה או כוסמת, הגוף מקבל את כל חומצות האמינו החיוניות שלהן הוא זקוק.
 
 
שאלה: כמה יורדים במשקל במהלך דיאטת אורז ?
 
תשובה: לרוב הירדה במשקל אינה המטרה העיקרית של דיאטת האורז, למרות שכמעט תמיד יורדים לא מעט במשקל. ההבדל מדיאטות אחרות מפורט במאמר עצמו, כשהשורה התחתונה היא שתהליך זה מביא לירידה איטית ומתמדת במשקל של מי שרוצה לרדת במשקל. לעיתים בשבועיים הראשונים של הדיאטה יורדים די הרבה: 2-4 ק"ג, ובהמשך קצב הירידה הרצוי הוא כחצי ק"ג בשבוע. ירידה מהירה יותר מזו נחשבת בעיני רבים מאנשי המקצוע כירידה מהירה מדי אשר תגרום קרוב לוודאי לעליה קיצונית במשקל לאחר כמה חודשים.
 
 
 שאלה: האם ישנן כמה דיאטות אורז שונות?
 
תשובה: אכן כן. ישנן מספר וריאציות שונות של דיאטת האורז. הדבר נובע מהעבודה שהדיאטה התפתחה במקומות שונים בעולם ותפסה כיוונים שונים במרוצת השנים. המחקר אותו ערכנו בבית החולים אשר התבסס על דיאטת אורז, לימד אותי עוד לא מעט פרטים ודגשים שעוזרים לי כיום כשאני נעזר בשיטה עם מטופלים. כיום אני משתמש בכמה וריאציות שונות של דיאטת האורז, החל מדיאטה קיצונית מאוד וקשה, עד לכזו שכמעט כל אדם, גם עם מוטביציה לא גבוהה במיוחד, יכול לעמוד בה ולהנות ממנה.
 
 
שאלה: מה התפריט המומלץ במהלך דיאטת האורז?
 
תשובה: לדיאטת אורז ישנן הרבה מאוד וריאציות והיא מותאמת אישית לאנשים שונים במצבי בריאות שונים. בשל כך, אין "תפריט אחיד" לתהליך. בנוסף, במהלך דיאטת אורז משנים בהדרגה את התפריט בהתאם להתקדמות והשגת התוצאות.
 
 
שאלה: היכן נערכות סדנאות להורדת לחץ דם והפחתת תרופות באמצעות דיאטת האורז ?
 
תשובה: סדנאות אלה, המתבססות ישירות על מחקר שערך 3 שנים והוכיח את יעילותן, נערכות בבית חולים "אסף הרופא" במסגרת מרפאת שיר"מ. ניתן לקבל פרטים בטלפון 08-9779931 (לבקש את מירי). בצפון הארץ נערכות סדנאות אלה בישוב תובל שליד כרמיאל וכפר ורדים. טלפון לפרטים: 077-7007952 (אופיר).
 
שאלה: מי המציא את דיאטת האורז?
 
תשובה: לא ברור בוודאות מי המציא את דיאטת האורז. אולם נראה כי מי שהיה הראשון לתעד את דיאטת האורז, לחקור אותה ולהשתמש בה באופן מסודר ועיקבי למטרות רפואיות היה ד"ר וולטר קמפנר האמריקאי. על ה- rice diet הוא פרסם מספר מאמרים רפואיים, השתמש בשיטה בבית החולים שעבד, ובמרכז הרפואי בעיר דורהאם לשם מגיעים עד היום אנשים לכמה שבועות או חודשים לעבור את התהליך. לקריאה נוספת על: Dr. Walter Kempner וה- rice diet.
 
 
שאלה: האם אין סכנה לסבול מעצירות במהלך דיאטת אורז ?
 
תשובה: נדיר שמישהו העושה את דיאטת האורז בליווי מקצועי יסבול מעצירות. אחת הסיבות לכך היא שעצירות נגרמת לעיתים מאורז לבן, אך אורז מלא לרוב אינו גורם לכך. סיבה נוספת כמובן היא היכולת של המלווה המקצועי לעשות שינויים בתוכנית במידה ויש רקע של עצירות מראש, או שהבעיה נוצרת תוך כדי התהליך.
 
 
 
אם יש לך שאלה לגבי דיאטת אורז - הינך מוזמן/נת לשלוח דוא"ל מקישור זה: http://www.heartcenter.co.il/ContactUs.asp
 
או ישירות אל מחבר המאמר: ofir(AT)heartcenter.co.il
 
 

16/10/2011

 
 

 

התכנים המופיעים באתר הינם למידע בלבד ואינם באים להחליף בשום מקרה ייעוץ ו / או טיפול הניתן על ידי רופא ו / או בעל מקצוע אחר בתחום הרפואה
               מפת אתר              ©2004 ,אופיר פוגל ,כל הזכויות שמורות
דף הבית | | אודות | מאמרים | ספר הלב | סדנאות והרצאות | תקצירי מחקרים | מילון מונחים | תשובות לשאלות נפוצות | התמצאות באתר