המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
קראו על האירועים
 הסדנאות והחידושים
שיעשו טוב ללב שלכם
 
 

כנס מומלץ:
להקדים תזונה לתרופה
פרטים בקישור
 
 

הפחתת לחץ דם ותרופות
 
שיטה ייחודית 
מוכח מחקרית
 
לפרטים 077-7007952
 

  הרצאות מומלצות:   
   שבוע בריאות רעננה  
החל מה 11.11 


סיורים וסדנאות בישול
מן הטבע
 


Google

עיתונות עוד כתבות

ראיון משותף קרסו ופוגל ב"מקור ראשון"

עירוב לבבות
חשבתם שטיפול במחלות לב כרוך רק בתזונה נכונה ופעילות ספורטיבית? מה פתאום, צריך גם הרבה אהבה, חום ופרגון. הפרופ' רפי קרסו והנטורופת אופיר פוגל מסבירים
מאת:אורית זימר וגלעד כץ
21 בינואר 2005, י"א בשבט תשס"ה

רפי קרסו, פרופ' לרפואה, ואופיר פוגל, נטורופת - למה הוצאתם דווקא ספר על הלב?
פוגל: אני עובד במרכז החלמה של חולי לב בבית החולים אסף הרופא. במהלך עבודתי ראיתי שחולי לב רבים שואלים שאלות פשוטות שאין להם תשובות, למשל מה מותר לאכול אחרי ניתוח לב, מהו אורח החיים שיש לאמץ ועוד שאלות בסגנון זה.

לא נותנים את כל האינפורמציה הזו בבית החולים אחרי הניתוח?
קרסו: אחרי הניתוח אנשים עדיין בהלם, גם החולה גם המשפחה, ולכן אומרים להם דברים שהחולה ומשפחתו לא תמיד קולטים אותם. בשלב מסוים עולות שאלות כספיות הנוגעות לזכויות שמגיעות לחולה, ולא תמיד יודעים את מי לשאול. חשוב שתבינו שמיד אחרי ניתוח החולה והמשפחה עסוקים רק בפן הרפואי ואין להם מושג מדברים שהם קצת מעבר.

איך אתם מגדירים נטורופתיה ?
קרסו: מדובר באסכולה משלימה שעוסקת ברפואה טבעית, כאשר הכוונה לשימוש במה שהטבע נותן לנו. חלק משיטה זו מנסה לעזור למנוע מחלות דרך תזונה נכונה ותרופות טבעיות לגוף ולנפש, תוך כדי תמיכה רגשית בחולים.

איך אתה מקשר בין לרפואה טבעית לקונבנציונאלית?
זה התחיל בסקרנות, כאשר הבנתי שלרפואה קונבנציונאלית אין תמיד תשובות. כאן נכנסת הרפואה המשלימה, שמנסה בדרך משלה לעזור לחולה, כאשר החוכמה היא להתאים את השיטה אליו. חשוב להבין כי בעוד שההתייחסות של הרפואה הקונבנציונאלית היא למחלה עצמה ואחר כך לאדם, הרפואה המשלימה מתייחסת קודם כל לאדם ורק לאחר מכן למחלה.

האם אתה מוצא קשר מקצועי בין הופעותיך הרבות בתקשורת לעיסוקך הרפואי?
אני מאמין בכך שיש חשיבות לעסוק בחינוך לרפואה. דרך השימוש ברדיו ובטלוויזיה ניתן להפוך את הרפואה ליותר פופולארית, כאשר השיטה היא לדבר לאנשים בשפה ברורה. לדוגמא, להסביר את תהליך הצנתור בדרך הזו: נכנסים עם צינורית לכלי הדם, מזריקים חומר צבע שמאפשר להבין את המצב וכו'. החוכמה היא להסביר לאדם הפשוט שאינו בקי ברפואה. באופן כללי אני רואה עצמי יותר כמורה ולא רופא.

פירות מתקזזים עם סטייק

נחזור רגע לספר שלכם, 'הלב'. למעשה הכל התחיל ברעיון של אופיר.
פוגל: יזמתי את הנושא מכיוון שאני עוסק בתחום של שיקום חולי הלב. במסגרת העבודה על הספר פניתי לפרופסור קרסו ומכאן נוצר הקשר בנינו. הוא אחראי על החלק הרפואי של הספר. הלב הוא הגורם הראשון בארץ לתמותה, יותר מכל סוגי מחלות הסרטן ביחד. כולם יודעים שהלב הוא משאבה שמזרימה את הדם וכמו כל מכונה גם לה יכולות להיות לה מגוון תקלות, שהנפוצה ביותר היא טרשת עורקים. מדובר בתהליך שבו העורקים נסתמים מעודף כולסטרול ושומן. במקרה כזה עלול להיווצר מצב שהמשאבה שאמורה להזרים את הדם לכל חלקי הגוף בעצמה לא מקבלת דם בגלל שהעורקים נסתמים ואז שריר הלב במצוקה.

איך מחלה זו באה לידי ביטוי?
קרסו: זה ממש כמו סתימה בכיור. כאשר נסתמים העורקים הדם לא יכול להגיע ללב עצמו. זה עלול להוביל להתקפת לב, אבל לא באופן מיידי. סתימה יכולה להיווצר במהלך מספר שנים, כשרק הסתימה הסופית גורמת להתקף.
פוגל: אני מדמה את זה לשדה גדול עם הרבה צינורות - אם חלק של הצינורות נסתם, באותו המקום לא יהיו מים בדשא והוא יתייבש.

האם אפשר לדעת בטרם עת שאדם נמצא בתהליך של סתימת עורקים ?
מאוד קשה ומסוכן לומר שניתן לחזות את זה מראש. הסימפטומים המקדימים, על פי רוב, הם קשיי נשימה והרגשת תעוקה חזקה באזור החזה. חשוב להבין שגם עורקים הסתומים ברמות של 80-90 אחוזים יכולים לספק את צריכת הדם הדרושה ו'לסחוב' כך במשך שנים, אבל מדובר במצב מסוכן ביותר.
אז בתור נטורופולוג איך אפשר למנוע תופעה זו?
המניעה קשורה לאורח החיים. אצל רוב האנשים התזונה לא טובה - הם ממעטים בפעילות גופנית, מעשנים, נו אתם בטח מכירים את המאפיינים, לא?

ואתם בעצמכם מקפידים על התנהגות גופנית נכונה?
הביטוי 'הסנדלר הלך יחף' נכון בחלקו גם לגבינו, אבל במידה רבה אני מקפיד על אורח חיים בריא.
קרסו: אתם מכירים את הרמב"ם נכון? אז שום דבר לא בקיצוניות, הכל במידה. אסור בשום אופן ללכת לקיצוניות ולפחד מאוכל לא בריא. אני אוכל מדי פעם סטייק עסיסי וטוב, אבל כמו שאמרתי הכל תלוי במידתיות.

מה נחשב אוכל ממש לא בריא באופן חריג?
פוגל: סטייקים, הם מכילים הרבה שומן וזה ללא ספק מגביר את הסיכונים למחלות לב.
קרסו: אבל יש חשיבות גם לגיל. אם מדובר באנשים בני 20-30 שאוכלים הרבה סטייקים, יחסית, עדיין הפעילות הגופנית, במידה והיא מתקיימת, מכסה על כך. אצל מבוגרים זה משפיע יותר, אבל אדם כזה שאוכל הרבה ירקות ופרות, 'מתקזז' לו הסטייק וכך הלאה.

ומה מקומה של הגנטיקה האישית של כל אדם?
בהחלט יש קשר, אבל מדענים עדיין יכולים להתווכח על כך במשך שעות. בסופו של דבר לא יעזור כלום, ההתנהגות שלנו היא הגורם העיקרי לאיכות בריאותנו. אומרים שנשים מוגנות יותר ממחלות לב. תלוי באיזה גיל. נשים עד לגיל המעבר מוגנות, יחסית, יותר מגברים, בגלל שקיים אצלן הורמון נשי בשם 'אסטרוגן', שבין היתר מגן מפני מחלות לב. אבל בגיל המעבר ומעלה ההבדלים בין גברים ונשים כמעט ולא קיימים, לפחות לא בתחום מחלות הלב.

על קופים וארנבות

למה רפואה משלימה לא מצליחה להיכנס לקונסנזוס?
קרסו: כי בתקופה שלנו יש סגידה למדע. בנוסף, צריך להבין כי הכל שאלה של אינטרסים. אתם יודעים מי מממן את כל המחקרים של הרפואה, התרופות המחלות?
מי?
חברות התרופות. הם המממנים הגדולים של המחקר הרפואי, וזה לא סוד שאף חברת תרופות לא תממן מחקר על סלט ירקות או על השום, כי על זה אי אפשר לקבל אישור פטנטים ובהכרח לא יראו מזה כסף.

אז איך יוצאים ממעגל הקסמים הזה?
כיום מתחילים להבין את החשיבות של הרפואה המשלימה, ולכן אפילו שלטונות הבריאות בארצות הברית, למשל, מתחילים לממן מחקרים בתחום זה. הרשויות האמריקניות אפילו הקצו כסף מהתקציב הלאומי, ובעקבות כך פתאום רואים מחקרים בעיתונות המקצועית שמממונים על ידי קופה ציבורית.

למה אין להם עד היום מעמד של רופאים?
כי הרפואה זה גילדה סגורה, ולכן הרופאים חושבים שלמי שלא למד שבע שנים אין זכות לקבל תואר של רופא. רבים מהרופאים חושבים שהם קיבלו את כל החוכמה במעמד הר סיני, ולכן הם היחידים שיודעים מה נכון ומה לא.
פוגל: אני למדתי במשך 4 שנים רפואה קונבנציונאלית, כולל התמחות ברפואה נטרופולגית, אז מבחינת ניסיוני האישי אין הבדל ביני לבין רופא. לשמחתי כיום נמצא על שולחן הכנסת 'חוק הדיקור הסיני', (שמציע להכיר בסוג הטיפול הזה כרפואה קונבנציונאלית - ג"כ א"ז). הוא אומנם מונח שם כבר מספר שנים, אך ברגע שזה יעבור תפתח הדלת לעוד תחומים של הרפואה המשלימה על מנת לקבל הכרה רשמית.
קרסו: בתור אדם שלימד את אופיר אני יכול לומר בביטחון מלא כי הידע של אופיר הוא ברמה גבוהה משל הרבה רופאים אחרים.
פוגל: אתם יודעים כמה זמן מקדישים במהלך שבע השנים שלומדים רפואה להרפות מטופל? שלוש שעות בערך. כמה זמן לומדים על תזונה? 7 שעות. אז אותי, באופן אישי, הנושאים האלו הרבה יותר מעניינים, ולכן אני מעדיף להתמודד איתם מאשר עם 7 שנים של לימודי רפואה.

רפואה משלימה עוסקת הרבה בנפש. האם הטענה שמה שהולך אצלנו בראש באמת משפיע על מצבנו הגופני?
חד משמעית כן. והיום יש על כך מחקרים רפואיים שמוכיחים זאת. על פי המחקרים, אם אתה אדם לחוץ שלא יודע להתמודד עם מתח, דיכאון, חרדה, עוינות ובדידות, אתה תהיה מועד ברמה הרבה יותר גבוהה ללקות בליבך.

אלו תחושות מגנות על הלב מפני מחלות?
אהבה, התלהבות, שמחה ותמיכה חברתית.

למה דווקא תכונות אלה משפיעות?
חשוב להבין כי יש תגובות סטרס. כשאדם נתון במועקה נפשית, חלק מההורמונים מופרשים והם בפירוש מכווצים את העורקים ומאטים את זרימת הדם אל הלב וממנו. זו הסיבה שהרבה אנשים שנמצאים בלחץ סובלים מלחץ דם גבוה ורמת סוכר גבוהה. יש מחקר מעניין שעקב אחרי רואה חשבון בחודש של הגשת הדו"חות הכספים - מתברר כי באותו החודש רמת הכולסטרול שלו עלתה בצורה חדה.
נו, מחקר אחד.
רגע, תנו לי לסיים. במחקר אחר, עוד יותר מרתק, הכניסו לשני חדרים קופים. בחדר אחד הכניסו והוציאו כל הזמן חלק מהקופים ובחדר השני לא עשו כל החלפות. נמצא כי הקופים שהיו בחדר שבו החליפו כל הזמן חלק מהקופים סבלו מאי-שקט קיצוני, ואילו בחדר השני הקופים היו רגועים לחלוטין.
רוצים עוד מחקר, בבקשה. רצו לבדוק איך תזונה אמריקנית גורמת לסתימת עורקים אצל ארנבות. לקחו ארנבות וסידרו אותן בכלובים בקומות. אחרי שנתיים גילו כי הארנבות ששהו בקומות התחתונות סבלו ב- 60 אחוז פחות מסתימת עורקי הלב מאשר אלה ששהו בקומות העליונות. נתון זה שיגע את החוקרים, הרי כל הארנבות קיבלו אותו אוכל ואותם תנאים, ולכן הם לא הבינו מדוע דווקא הארנבות בקומות הגבוהים סבלו יותר מבעיות לב. כעבור זמן, לגמרי במקרה, עלו החוקרים על התשובה. מסתבר כי עובדת הניקיון של המעבדה היתה בחורה יחסית נמוכה. בכל פעם שהיא נכנסה למעבדה לנקות ולהאכיל את הארנבות היא הוציאה את אלו שבקומות התחתונות מהכלוב, ליטפה אותן והתייחסה אליהן למספר שניות. החוקרים שיערו כי המגע והחום של המטפלת הם שעשו את ההבדל הבריאותי בין הארנבות. אגב, יש לציין כי החוקרים לא האמינו שזאת הסיבה להבדל, ולכן התעקשו לחזור על המחקר במשך שנתיים, כאשר הפעם חזרו על המגע והחום למספר שניות לחלק מהארנבות. הם גילו כי הארנבות שזכו למגע וחום אכן היו בריאות יותר.

יש קבוצות באוכלוסייה שמוגנות יותר מפני בעיות בלב?
קרסו: ידוע כי אנשים דתיים רגועים הרבה יותר מחילוניים. הם יודעים שיש להם על מי לסמוך בחיים, יש להם תקווה ולפיכך יש להם הרבה יותר שקט, בניגוד לאנשים חילונים שחלקם לחוצים יותר. גם בתהליך ההחלמה לאחר אירועי לב, אנשים עם אמונה משתקמים יותר טוב ומגיעים להבראה טובה יותר.

לא סוף העולם

אתם בעד ניסויים בבעלי חיים?
קרסו: אני לא מתנגד לניסויים בבעלי חיים, כי במידה ולא היו ניסויים לא היתה התקדמות של הרפואה. אם לא היו ניתוחים בבעלי חיים הרפואה היתה היום לפחות 100 שנים אחורה.
פוגל: לא גיבשתי עמדה בתחום זה עדיין.

מה לגבי המלחמה של הרפואה במחלת הסרטן?
קרסו: יש היום התקדמות בריפוי של המחלה הזו. התרופות יותר אפקטיביות, ניתן לאתר סרטן בשלבים הרבה יותר מוקדמים. התרופות עוזרות ונותנות אפשרות טובה יותר לעזור לחולים, והכי חשוב היום אפשר להירפא לגמרי מהמחלה הזו.
בהשוואה לסרטן, מחלות הלב נראות פשוטות יותר למרות שהסטטיסטיקה מראה אחרות.
פוגל: כי פעם אדם היה מת תוך כדי התקף לב. היום, כשאדם חש בליבו אפשר לאבחן אותו מהר, לצנטר אותו לפתוח את כלי הדם. אנשים, אחרי שמאבחנים התקף לב אצלם ומטפלים בהם, יכולים להמשיך לחיות באיכות חיים טובה. בקיצור, התקף לב כיום זה לא סוף העולם.

איך יודעים שאדם חווה התקף לב ?
יש סימנים ברורים: מרגישים כאבים חזקים בלב במקביל להזעה מוגברת, בחילות, הקאות ועוד. אבל חשוב לדעת שזה יכול גם להשתנות מאדם לאדם - יש כאלו שכואב להם בלסת, יש כאלו בכתף שמאל או כתף ימין. לפעמים אנשים יודעים רק בדיעבד שהם עברו התקפת לב, כי הם חוו אותה ברמה נמוכה.

עד כמה חשובה צריכת ויטמינים ?
קרסו: זה טרנד אופנתי, אבל אין דבר יותר טוב מאשר לקבל ויטמינים ומינרלים מהמזון. זה הכי מומלץ. אני, באופן אישי, מתנגד לוויטמינים, כי במדינה שלנו אפשר לאכול הכל - ירקות, פירות, מוצרי חלב, ולקבל את כל האוכל בצורה הכי טבעי ובריאה. גם תוספי מזון יכולים, לעיתים, להזיק. אפשר להיכנס לחנות טבע, לקנות צמחי מרפא ואף אחד לא יודע מה המקור שלהם. צריך לקנות רק ממישהו מקצועי, שייתן את הדברים הנכונים.

מה יכול להיות לא בריא בלקחת תוספת של ויטמין A ?
אנשים חושבים שכל מה שטבעי זה בסדר, אבל עודף של ויטמין A הורס את הכבד ועודף של ויטמין B גורם למחלות עצבים. חייבים לשים לב לזה. חולי לב, למשל, שלוקחים הרבה ויטמינים, יכולים לסבול מנזק משמעותי.

איזה בדיקות כדאי לעשות כדי לדעת את מצב הלב שלנו ?
צריך ללכת לביקור אצל גנטיקאי, במיוחד אנשים עם היסטוריה משפחתית של התקפי לב בגיל צעיר. רצוי לבדוק תפקודי קרישה, רמת כולסטרול, שומני דם וסוכר.
יש מקרים שאנשים נפטרים ורק אחר כך יודעים שהיתה להם בעיה בלב - אי אפשר לדעת זאת קודם?
יש סוג של מחלת לב שלא תמיד יש לה סימנים, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי רק במאמץ של הלב. אני ממליץ לכל מי שעוסק בספורט הישגי לבדוק תמיד אצל קרדיולוגים את מצב הלב. אבל עם כל ההתקדמות הרפואה, עדיין אדם יכול להיות עם מחלת לב ולא לדעת על כך עד שקורה משהו.

רופאים לא אמורים לפחד יותר? אם לאדם רגיל יכאב הראש הוא יחשוב שזו מיגרנה רופא יודע שהכאב יכול לסמל משהו חמור הרבה יותר.
רופאים באמת יותר פוחדים. אני תמיד אומר שידע לא תמיד עוזר, לפעמים החרדה במקרים כאלו היא הרבה יותר גדולה. סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני, אמר משפט שכולם צחקו עליו, אבל אני חושב שהוא אמר משהו מאוד עמוק שרבים פשוט לא הבינו. הוא אמר שיש שלושה סוגי ידע: הראשון, אדם יודע שהוא יודע; השני, אדם יודע שהוא לא יודע; והשלישי, אדם לא יודע שהוא לא יודע. כולם צחקו עליו, אבל לדעתי זה היה משפט נפלא.

שיחות עם הברך

אתה עוסק הרבה בעיכוב הזדקנות (anti-aging). באמת אפשר לעכב את התהליך הזה, או שהוא למעשה בלתי נמנע?
קרסו: אפשר אם יודעים איך למנוע תסמינים שקשורים לתהליך ההזדקנות. הרפואה עוסקת בתחומים שונים, ואם משלבים תזונה טבעית וכל התחומים האלו ביחד זה עוזר להם להתאים לעצמם סגנון חיים שמאפשר איכות חיים ולהאריך את תוחלת החיים בצורה טובה. המטרה היא לא להוסיף שנים לחיים, אלא להוסיף חיים לשנים.

מה מזרז זִקנה?
אורח חיים שלא כולל תזונה נכונה אי עיסוק בכושר גופני, עישון וכל הדברים שכולם מכירים.

אופיר, איך הגעת לתחום שבו אתה עוסק?
הייתי מ"פ בצבא (צנחנים), ויום אחד שיחקתי כדורגל וריסקתי את הברך. הגעתי לבית חולים ואחרי מצעד הרופאים בבית החולים הודיעו לי כי אצטרך לשהות לפחות חודש וחצי בבית החלמה, כאשר גולת הכותרת היה המשפט שלעולם לא אשכח: "אל תדאג, יש לך מזל כי 70 אחוז שכנראה תוכל בעתיד ללכת בסדר, אחרי תקופת ההחלמה". אתם צריכים להבין, כל חיי עסקתי בספורט וכששמעתי את ההערכה של הרופאים הייתי בתהום של החיים שלי. הרופאים דיברו אלי בשפה שלא הבנתי. רק אחרי עוד ביקור רופאים מדכא נשארה בחדר רופאה צעירה שחיכתה שכולם ייצאו ואז ניגשה לנחם אותי ואמרה לי שהפיזיוטרפיה של היום היא לא מה שהיה פעם, ושניתן לחולל נפלאות. דברים אלו היו הפעם הראשונה שהבנתי כי יש מצב שאוכל לצאת מזה בשלום, והגעתי להחלטה שאני הולך לצאת מזה וללכת כמו שצריך.
עוד פעם הוכחה לכך שכוחה של החלטה בראש משפיעה על הגוף.
כן. הבנתי שם בבית ההחלמה את הקשר בין הגוף לנפש החלטתי שאני מבריא. זה היה מטורף - דיברתי עם הברך שלי, עשיתי טיפולים כמו משוגע ומיקדתי את עצמי במטרה אחת להבריא.
אגב, בבית ההחלמה הזה יש חדרים גדולים של טיפולים, ושמתי לב לאורך התקופה כי חיילים שהחליטו שהם מבריאים ויוצאים מזה באמת הבריאו. אחרים פשוט נתקעו שם במשך חודשים.
ולאחר חודש וחצי?
הרופאים באו לביקורת והיו בהלם. ועדיין, בסוף הבדיקה לפני השחרור אומר לי הרופא: "אתה יכול ללכת הביתה וכשיחזרו הבעיות בברך תשוב לכאן לטיפול". כאילו היה ברור להם לגמרי שאני חוזר לשם, מבחינתם זה לא היה הגיוני שאהיה בסדר, בניגוד לסטטיסטיקות. חזרתי הביתה, המשכתי לשרת בצבא ביחידה קרבית ועד היום הברך שלי בסדר גמור. נכון שהרופאים דואגים להגיד שמקרה כמו שלי הוא אחד למיליון, אבל בכל זאת אני היום יודע כי יש קשר בין ההחלטות שקיבלתי ובין מצבי הגופני. היום אני מבין שבבריאות יש הרבה יותר מאשר סכין המנתחים.
כוח הנפש?
כן, כאשר אדם מחליט שהוא מבריא ומגייס את כל כוחות הנפש שלו יש לו סיכוי גבוה יותר להבריא. לשמחתי לא רק אצלי האסימון נפל, אלא גם ברפואה כולה. אני מאמין בכוחו של אדם להבריא. אומנם המחקרים עדיין בתחילת הדרך, אבל אין ספק שזה הכיוון הכללי.
ומכאן באה ההחלטה לכתוב את הספר על 'הלב'?
תראו, דווקא לחולי לב יש הרבה מה לעשות כדי לעזור לעצמם והם לא תמיד יודעים זאת. להבדיל ממחלות אחרות, אצל חולי לב ניתן להבריא לבד על ידי שיפור אורח חייהם, וחשוב לומר כי יש שיפור משמעותי אצל רוב החולים ולמעשה רובם לא יודעים על כך. מנגד, אנשים רבים חושבים שאחרי ניתוח של צינטור הם בריאים לגמרי, אבל זה לא תמיד כך. הם חייבים להמשיך ולשמור על עצמם, כיוון שהצינטור לא נועד לעצור את סתימת העורקים. ולכן חשוב להמשיך להיות מודע לסכנה זו.

מה תפקידה של המשפחה בכל זה?
חשוב מאוד. התמיכה שלה יכולה להיות קריטית לשיקום החולים וזה לא תמיד קל. פתאום אנשים משתנים, פתאום הגבר מתחיל להיות רגיש יותר וחלקם אף בוכים. מציאות חדשה זו יכולה להיות קשה מאוד לבני הזוג, כיוון שהם עלולים לחשוב כי משהו קרה לבן זוגם החולה, אולי הוא אפילו השתנה והוא כבר לא 'מה שהיה פעם'. לכן כשמדברים עם אנשים מאותו רקע וניסיון או קוראים את הספר רואים ומבינים כי אתה לא לבד. זה קרה לאלפי אנשים קודם וזה ימשיך, לצערי הרב, לקרות לאלפים נוספים. חוץ מזה בספר עצמו יש גם טיפים למשפחה כיצד עליה להתנהג לאורך כל התהליך.

מסר אחרון?
מחלת לב זה לא סוף העולם. לא סוף הדרך. אפשר להבריא, רק צריך ידע. אני מקווה כי הספר שלנו נותן את ידע הנדרש.

לו הייתי - קרסו
מעשן כבד.
ממש לא אין סיכוי לא הייתי
בן 90.
הייתי יוצא לפנסיה, כן אז באופן סופי הייתי מחליט לצאת לפנסיה
אופיר: תזכור שהבטחת
ספורטאי הישגי.
הייתי אוכל אוכל בריא.
מסעדן
הייתי מגשים פטנזיית חיים. אתם יודעים שהייתי מבקר מסעדות ארבע שנים , נו, לכן שאלנו. רציתי להיות מסעדן אבל אשתי אמרה לי שאני כל הזמן אכבד אנשים באוכל ויין בלי לקחת כסף אז זה לא כדאי לי.
מנכ"ל משרד הבריאות
לא הייתי.

שילובים
פרופסור רפי קרסו הוא מנהל המחלקה הנוירולוגית, מרפאת הכאב והמרפאה לרפואה משלימה במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה. קרסו עוסק יותר מ 30 שנה בשילוב של רפואה קונבנציונאלית עם רפואה משלימה. הוא מוכר לציבור הרחב בעיקר בהופעותיו בתקשורת בנושאים של שילוב של איכות חיים ורפואה. אופיר פוגל הוא נטורופת מוסמך ומטפל בשירותי רפואה משולבת במרכז הרפואי אסף הרופא, העוסק בשיקום חולי לב. כמו כן הוא מנחה סדנאות העוסקות במניעת מחלות לב, ובשיקום לאחר אירועי לב, בתזונה ובהתמודדות עם מתחים. ספרם 'הלב' הוא מדריך מקיף לכל אלו הרוצים מידע בנושא הלב על גורמי הסיכון על הבדיקות ועל הזכויות כספיות. 

התכנים המופיעים באתר הינם למידע בלבד ואינם באים להחליף בשום מקרה ייעוץ ו / או טיפול הניתן על ידי רופא ו / או בעל מקצוע אחר בתחום הרפואה
               מפת אתר              ©2004 ,אופיר פוגל ,כל הזכויות שמורות
דף הבית | | אודות | מאמרים | ספר הלב | סדנאות והרצאות | תקצירי מחקרים | מילון מונחים | תשובות לשאלות נפוצות | התמצאות באתר