המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
קראו על האירועים
 הסדנאות והחידושים
שיעשו טוב ללב שלכם
 
 

כנס מומלץ:
להקדים תזונה לתרופה
פרטים בקישור
 
 

הפחתת לחץ דם ותרופות
 
שיטה ייחודית 
מוכח מחקרית
 
לפרטים 077-7007952
 

  הרצאות מומלצות:   
   שבוע בריאות רעננה  
החל מה 11.11 


סיורים וסדנאות בישול
מן הטבע
 


Google

עיתונות עוד כתבות

סוף שבוע לב - עיתון מעריב

חשבתם שמחלות לב הן תוצאה של עודף כולסטרול, עישון ותזונה שמנה? מרפאים אלטרנטיביים מאמינים שחוסר באהבה הוא הגורם למחלות לב

מאת אירית רותם-צפרוני

פורסם בעיתון מעריב, ספטמבר 2005.

האם הלב הוא רק משאבה ביולוגית שתפקידה להניע את הדם בגוף כדי לאפשר אספקת חמצן ומזון לתאים או שאולי הוא גם מייצג את מרכז האהבה והביטחון בחיינו, כפי שגורסת לואיז היי האמריקנית, מורה רוחנית נודעת ומחברת רבי מכר שתורגמו לשלל שפות.

כבר יותר מרבע מאה היא מלמדת כיצד יכול אדם לרפא את עצמו באמצעות שינויים מחשבתיים ורגשיים, כפי שהיא ריפאה את עצמה אחרי שאובחנה כחולה בסרטן חשוך מרפא. מחלות לב, מבחינתה, קשורות לבעיות רגשיות מתמשכות ולהיעדר שמחה ואהבה בחיים.

"האהבה והאינטימיות הן השורש של מה שהופך אותנו לחולים ושל מה שהופך אותנו לבריאים, מה שגורם עצב ומה שמביא שמחה, מה שגורם לנו סבל ומה שמוביל לריפוי", טוען ד"ר דין אורניש בספרו "אהבה והישרדות" (הוצאת מטר). במושג "אהבה" הוא אינו מתכוון בהכרח לקשר רומנטי, אלא פשוט ל"לפתוח את הלב" לעולם ולהתחיל לאהוב, בראש ובראשונה האדם את עצמו.

פרק חשוב בחייו המקצועיים הקדיש ד"ר אורניש, רופא אמריקני מוערך ובוגר הרווארד, למחקרים קליניים שהוכיחו כי ניתן לגרום נסיגה של מחלת לב כלילית ופתיחת הסתימות בעורקים, ללא תרופות או התערבות כירורגית, רק באמצעות שינוי באורח החיים. את המחקרים, שתוצאותיהם פורסמו במגזינים רפואיים נחשבים, הוא ערך כבר לפני כ-15 שנה במסגרת
סדנאות לחולי לב, שבהן הושם דגש מיוחד על נושאים רגשיים-נפשיים.

כיום נערכות סדנאות כאלה במספר מרכזים רפואיים גדולים בארה"ב, במימונן של חברות ביטוח שהבינו כי השקעתן הכספית בהשתתפות מבוטחים חולי הלב בסדנה, פחותה בהרבה מהעלות של האשפוזים, התרופות, הצנתורים והניתוחים שנחסכים מהן.

"השיטה של אורניש דורשת מחויבות לשינוי ומצריכה קבוצות תמיכה", מבהיר ד"ר (MD, ND) דן קרת, רופא קונבנציונלי וד"ר לרפואה נטורופתית, שכבר 11 שנה מנחה קבוצות תמיכה למבריאי לב לפי שיטת אורניש, אותה למד בארה"ב. הוא עושה זאת במסגרת "שירמ", שירותי רפואה משלימה של בית-החולים אסף הרופא, ובמסגרת פרטית בקליניקה שלו בשדה ורבורג.

"זו שיטה לא קלה כי היא דורשת שינויים מהותיים בחיים בכל הרמות: תזונה, תנועה ובעיקר בהתנהלות שלנו בעולם. התמודדות עם חרדות, לחצים ומתחים; שינוי רגשות כמו כעסים, עוינות, תוקפנות, ציניות. וזה לא פשוט. צריך לדאוג לתמיכה, לקירבה ולאינטימיות, שגם הם מגינים על הלב.

"החלק הנפשי והחברתי הוא משמעותי ביותר, ואנשים לא מתחייבים בקלות לשינוי. אבל זאת התוכנית היחידה שהוכיחה נסיגה של טרשת עורקים, ובעקבות זאת ירידה בתחלואה ובתמותה, שיפור בתלונות המטופלים וסיכוי לחסוך התערבות חודרנית בעתיד"

ככל שאדם אוהב יותר - הוא מפחד פחות

עכשיו מציע המרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש, בראשותו של ד"ר (ND) נמרוד שיינמן, סדנאות סופשבוע מרוכזות לבריאות הלב, המבוססות על עקרונות שיטתו של אורניש. ההבנה שאמונות, מחשבות ורגשות יכולים להעצים ולתמוך בתהליכי ריפוי, כמו גם לעכב או לבלום אותם, היא הבסיס לסדנאות.

את הסדנאות מנחים אופיר פוגל, נטורופת שהתמחה בשיקום הלב ושכתב לאחרונה עם פרופ' רפי קרסו את הספר "הלב - המדריך המלא לבריאות ולשיקום", עופר הררי חולה לב לשעבר שבעקבות מחלתו פנה ללימודי רפואת גוף-נפש, והיום מטפל באמצעות מגע ותנועה, שימי לוי מנחה למדיטציה בודהיסטית ומנחת סדנאות של מדיטציית ויפאסנה.

"הנטורופתיה מבוססת על כוחות הריפוי של הטבע, והטיפול הוא באדם לא במחלה, כלומר בגורם ולא בסימפטומים", מסביר פוגל, שינסה להנחיל למשתתפי הסדנה את עקרונות התזונה הקפדניים הנהוגים בתוכניתו של אורניש.

מדובר ב"דיאטה דלת שומן וכולסטרול, המבוססת בעיקר על דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות, ומשתמשים בה בכמות מוגבלת של שמן זית. ישנה הגישה הים-תיכונית שאינה מגבילה בשמן זית, אבל לדיאטה של אורניש תוצאות טובות יותר. אין בה בכלל בשר מהחי, גם לא עוף והודו, רק קצת דגים מהים הצפוני כמו בקלה, טונה, הליבוט, סול, הרינג, ומוצרי סויה בצורתם הטבעית והלא מעובדת, כמו טופו ומיסו.

"במהלך הסדנה לא ממליצים על מוצרי חלב, אבל בהמשך מאפשרים כמות קטנה של מוצרי חלב דלי שומן. ההעדפה היא להימנע מקפה ומתה רגיל. מומלצים תה ירוק ותה מחליטות צמחים.

"חשובה פעילות אירובית, בעיקר הליכה. דגש רב ניתן לצד הנפשי-רגשי, בעזרת תרגילים לרכישת מיומנויות להוספת שלווה לחיים, קרבה, חמלה, הורדת הדיכאון, החרדה ותחושת הבידוד. זה נעשה במדיטציה, בתרגילים של דמיון מודרך, בשיחות בקבוצה ובעזרת הכוח של הקבוצה".

שימי לוי מתרגלת כבר 15 שנה מדיטציה בודהיסטית, מתוכן ארבע שנים כנזירה בתאילנד. "החולי של הלב נובע לא רק מתחזוקת הגוף אלא גם מתחזוקת הנפש", היא מסבירה. "הלב הוא המקום שאוגרים בו את כל האירועים הקשים של החיים. אנשים סוגרים את הלב ומקשים אותו מהחשש להיפגע, ובסופו של דבר פוגעים בעצמם. לכל אחד מאיתנו היכולת לחוות את החיים באיכות הטובה שלהם, אבל לפעמים זקוקים ליד מכוונת: לעצור לרגע את המחשבות, להסתכל על הסביבה, ללמוד נתינה וקבלה, ללמוד לסלוח לעצמי ולאחרים.

"בסדנה ניתנים כלים לחיים עם פחות מתח ופחד ועם יותר אהבה, וככל שאדם אוהב יותר - הוא מפחד פחות. לומדים לזהות את ההרגלים המזיקים, לשחרר אותם ולתרגל חדשים. זה כמו להחליף סוג של תוכנה. יכול אדם להיות מוקף במשפחה ובחברים ולחוות בדידות, כי איכויות הלב שלו לא מטופחות. התכנים המדיטטיביים של הסדנה הם קודם כל לפתוח את הלב שלי כלפי עצמי ולהתחיל לקבל את עצמי, ואז גם אחרים יקבלו אותי. ברגע שלומדים לעשות את הדברים ממקום אחר, החיים נראים אחרת"

 תכנות מחדש של התת מודע

לפני כעשר שנים, בגיל 36, עבר עופר הררי אירוע לבבי ששינה את חייו. "אז הבנתי את ההשפעה הגדולה שיש לתת מודע", הוא מספר. "אבא שלי עבר התקף לב כשהיה בן 37. הייתי אז בן עשר ובטוח שבסביבות הגיל הזה גם אני אקבל התקף לב, ואכן קיבלתי.

"כששכבתי בטיפול נמרץ הגיע אליי ספר התוכנית לשיקום הלב של ד"ר אורניש. לקחתי אותו כתנ"ך ועשיתי שינוי גדול מאוד בחיים. ביום שיצאתי משלושה שבועות אשפוז בטיפול נמרץ הודיע לי הרופא שמעכשיו אני מוגדר כחולה לב. הסתכלתי עליו ואמרתי: 'אני לא חולה לב'. זה עוד תכנות של התת-מודע: אומרים לאנשים שהם חולים, והם מקבלים את הדין ונשארים חולים כל החיים.

"במשך שלושה חודשים עשיתי בעצמי את התוכנית של אורניש: תזונה, מדיטציות, עבודה נפשית-רגשית ופתיחת הלב. למדתי להחזיק פחות את הדברים בתוכי ויותר לדבר עליהם. למדתי לקבל דברים אחרת, ללא כעס, ללא חשבונות.

"אחרי זה הלכתי ללמוד רפואה משלימה. התמקדתי בריפוי עצמי בתנועה ובאיזון גוף-נפש. הלכתי לכיוון של פסיכותרפיה גופנית, כדי לעזור לאנשים לעשות שינוי. בסדנה אני אעביר הרצאות לשינוי המודעות ואלמד איך אדם יכול לרפא את עצמו בתנועה, בנשימה, במגע, במפגש עם עצמו ועם הסביבה. למילה יש כוח, לכן זו סדנה למבריאי לב ולא לחולי לב".
 
 
 

 

התכנים המופיעים באתר הינם למידע בלבד ואינם באים להחליף בשום מקרה ייעוץ ו / או טיפול הניתן על ידי רופא ו / או בעל מקצוע אחר בתחום הרפואה
               מפת אתר              ©2004 ,אופיר פוגל ,כל הזכויות שמורות
דף הבית | | אודות | מאמרים | ספר הלב | סדנאות והרצאות | תקצירי מחקרים | מילון מונחים | תשובות לשאלות נפוצות | התמצאות באתר