המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
המרכז לבריאות הלב
קראו על האירועים
 הסדנאות והחידושים
שיעשו טוב ללב שלכם
 
 

כנס מומלץ:
להקדים תזונה לתרופה
פרטים בקישור
 
 

הפחתת לחץ דם ותרופות
 
שיטה ייחודית 
מוכח מחקרית
 
לפרטים 077-7007952
 

  הרצאות מומלצות:   
   שבוע בריאות רעננה  
החל מה 11.11 


סיורים וסדנאות בישול
מן הטבע
 


Google

עיתונות עוד כתבות

פרופ' קרסו מספר על עצמו, על הספר ועל אופיר פוגל

כתבת שער בירחון "חיים חדשים"

" אנטי אייג'ינג זה שם שמוכר אשליה", ינואר 2005, גליון 34
מאת נעמה הלוי

פרופ' רפי קרסו, מחלוצי רפואת האנטי אייג'ינג בישראל, הפך בשנים האחרונות לגורו בתחום הבריאות: הוא מנחה תוכנית טלוויזיה, מייעץ ברדיו ובאינטרנט ומחבר ספרי בריאות פופולריים. בראיון לרגל צאת ספרו החדש, "הלב - המדריך המלא לבריאות ולשיקום", הוא מסביר שאנטי אייג'ינג זה בסך הכל רפואה מונעת, מדבר על חייו העמוסים ומודה שהוא בעצמו לא תמיד מקשיב לעצותיו. החיים היפים.

לעתים נדמה כי אי אפשר לחמוק מדמותו של פרופ' רפי קרסו - הוא מנחה תוכנית טלוויזיה בערוץ 2 ("לבריאות"), מגיש תוכנית ברדיו 103 FM מפרסם מאמרים באתר האינטרנט Ynet, מחבר ספרי בריאות שהופכים עם הופעתם לרבי מכר ומרצה בכנסים רפואיים.

נוכחותו התקשורתית הפכה אותו לרופא "סלבריטאי" ולמעין "גורו" בכל הקשור ברפואת אנטי-אייג'ינג ולרפואה בכלל.

מסיבה זו כנראה מרשים לעצמם מאות אנשים מדי שבוע לעצור את פרופ' קרסו ברחוב, באמצע הכביש או במעלית, רק כדי לברר מה דעתו על הכדורים שרשם להם הרופא או להתייעץ עמו לגבי דרך הטיפול היעילה ביותר עבורם. אחרים לא מסתפקים בזה ושולחים לביתו את התיקים הרפואיים שלהם - ומצפים, כמובן, לאותה התייחסות יסודית גם מצדו. מכשיר הפקס בביתו במכמורת, מספר פרופ' רפי קרסו, עובד שעות נוספות ופולט דפים על גבי דפים המתעדים מחלות של אנשים שמעולם לא פגש. חלקם עוד מתקשרים אחר כך ונוזפים בו על שלא חזר אליהם עם תשובות. מתברר שלא פשוט להיות הרופא הכי מפורסם במדינה.

אבל רוב הזמן פרופ' קרסו לא רואה בכך הטרדה. "השאלה היא מתי ואיך", הוא מסביר. "כשניגשים אלי אנשים ברחוב מתוך מצוקה עם שאלה קטנה ויש לי כמה דקות לענות להם, אין לי בעיה עם זה. אם אני מזוהה כאדם שנותן תשובות לשאלות בתקשורת, אני צריך להיות מוכן לכך שישאלו אותי. מצד שני לפעמים אנשים מאבדים פרופורציה. זה גם תלוי אם זו השאלה הראשונה באותו יום או החמישים וחמש".

הפגישה בינינו התקיימה בקליניקה הנאה שלו בצפון תל אביב, המקושטת בפסלי ברונזה מעשה ידיו. במרפאה זו עוסק פרופ' רפאל קרסו בתחום הכאב. על הקיר תלוי מחירון המיידע כי פגישת ייעוץ ראשונה עולה 1,400 ש"ח. המחיר הגבוה, מתברר, לא מונע מיומן העבודה שלו להתפקע מביקוש. כדי להשיג תור אצל פרופ' קרסו יש לחכות חודשים וגם זה רק אחרי שהעוזרת האישית שלו מסננת את המקרים ומקפידה לקבל רק פציינטים שסובלים מבעיות בתחומי המומחיות שלו. בקליניקה השנייה שהוא מפעיל מתמקד פרופ' קרסו, מחלוצי הטיפול בעיכוב תהליכי הזדקנות בארץ, עם התחום הכי מזוהה עמו - האנטי אייג'ינג. במקביל מנהל פרופ' קרסו את המחלקה הנוירולוגית ומרפאת הכאב במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה, ואת המחלקה האוניברסיטאית, המסונפת לבית הספר לרפואה של הטכניון. בנוסף, הוא מרצה כבר שלושים שנה בפני סטודנטים לרפואה ורופאים.

הלב - הוראות שימוש

לכל הרזומה המרשים הזה הצטרף באחרונה ספר חדש: "הלב - המדריך המלא לבריאות ולשיקום" (הוצאת כתר). פרופ' קרסו כתב את הספר יחד עם אופיר פוגל, בעבר סטודנט מצטיין שלו וכיום נטורופת מוסמך ומטפל בכיר במרכז הרפואי "אסף הרופא", העוסק בשיקום חולי לב ומנחה סדנאות העוסקות במניעת מחלות לב ובשיקום לאחר אירועי לב, בתזונה ובהתמודדות עם מתחים. פרופ' קרסו מודה שהוא עצמו אינו מומחה בתחום הלב, ובעיניו זה דווקא יתרון, "כיוון שהספר איננו ספר מדעי שמיועד לרופאים אלא ספר פופולרי לקהל הרחב. הספר הזה עוסק בעיקר בהדרכה בנוגע למניעת מחלות לב וגם מספק תשובות לשאלות פופולריות. יש בו טיפים רבים שמתאימים לכל אדם, לא רק לחולי לב, כיצד לשמור על הבריאות, כיצד לאכול בצורה נכונה, איזו פעילות גופנית כדאי לעשות כדי לשמור על מערכת כלי דם טובה ועוד. צריך לזכור שכלי הדם של הלב, הרגליים, המוח והעיניים, הם אותם כלי דם, והמחלה הבסיסית שפוגעת בכלי הדם היא טרשת עורקים. כלומר, אם אני לומד לשמור על כלי הדם שלי, שזה מה שהספר מלמד, אני לומד למנוע מחלות רבות".

פרופסור קרסו מציין כי פוגל, שותפו לכתיבה, הרגיש בחסרונו של מדריך, המנחה את הקורא כיצד להתמודד עם גורם התמותה מספר אחד בעולם המערבי ויכול לסייע להקטין באופן משמעותי את הסיכון להתקפי לב.

איך ניתן להקטין את הסיכון למחלות לב ?

"באופן כללי, ישנם עשרה עקרונות מומלצים: ראשית, ידע מוקדם על המצב הבריאותי שלך, כלומר מעקב רפואי שוטף שכולל בדיקות דם, לחץ דם ועוד. שנית, פעילות גופנית, שהמומלצת ביותר היא הליכה יומיומית בקצב משתנה, אבל כזה שמאפשר שיחה. ופה חשוב לציין שחולי לב חייבים לעבור קודם בדיקה גופנית כדי לקבוע איזו פעילות לעשות ולקבוע את דופק המטרה. העיקרון השלישי הוא תזונה עשירה בדגים הגדלים במים עמוקים וקרים (סלמון, סול, הליבוט, מקרל וטונה), שמומלץ לאכול לפחות פעמיים בשבוע. עיקרון רביעי הוא אכילה יומיומית של מאכלים מסויה, כמו טופו, חלב סויה, מיסו ופולי סויה, שמפחיתים את רמות הכולסטרול בדם. העיקרון החמישי הוא צריכה מרובה של פירות וירקות שונים בצבעים שונים, המכילים מגוון גדול של מרכיבים השומרים על הלב. אחר כך, הימנעות מצריכה של שומן רווי שנמצא במאכלי בשר, חלב, מוצרי מאפה תעשייתיים ומזון מהיר. עיקרון שביעי הוא הימנעות מעישון, כולל עישון פסיבי. דיבר שמיני הוא הימנעות ממצבי מתח ודחק, שמסכנים את הלב. עיקרון תשיעי הוא עירנות ופנייה מיידית לרופא בכל מקרה של סימנים היכולים להעיד על כך שהלב במצוקה, כמו כאבים בחזה ובכתף, בחילות, הזעות, חולשה וקוצר נשימה. ועיקר העיקרים - להתאהב! מחקרים רבים מדגישים שאינטימיות, אהבה ורומנטיקה מפחיתים את הסיכון למחלות לב".

אז אתה ממליץ להתאהב? בספר אתם דווקא מתייחסים לזה שמעבר לגיל מסוים לא מומלץ לקיים יחסי מין שלא עם בת הזוג הוותיקה.

"ההתייחסות בספר היא לכך שמעבר לגיל חמישים מומלץ לגברים לקיים יחסים רק עם הנשים שלהם, כיוון שהריגוש שביחסים עם אשה אחרת עלול להיות מסוכן. אבל ההמלצה הבריאותית היא בנוגע לאינטימיות ולרומנטיקה. הלב הוא גם המשכן לרגשות, ולכן, לפני ניתוח לב פתוח מומלץ פשוט 'לפתוח את הלב'".

ב"הלב" מבהירים פרופ' קרסו ופוגל בשפה פשוטה ובגובה העיניים, "כמו שרופא משפחה מסביר", קשת רחבה של מונחים רפואיים הקשורים למחלות לב, ועושים סדר במידע שרובנו מכירים באופן חלקי או שגוי. כמו למשל מה ההבדל בין כולסטרול מסוג LDL הידוע גם כ"כולסטרול "הרע" ובין כולסטרול מסוג HDL הידוע ככולסטרול "הטוב". הנמכת רמות ה-LDL, מתברר, חשובה יותר מהפחתה כללית של הכולסטרול בדם, וההמלצה האחרונה לחולי לב בסיכון היא להוריד אותו עד לרמה של 60-70, בעוד את רמות הכולסטרול ה"טוב" מומלץ לנשים להעלות מעל לרמה של 45 ולגברים מעל 55. על פי הספר, מחקרים מעידים שבצד כל עלייה של 1% בכולסטרול "הטוב" יש ירידה של 3-4% בסיכון להתקף לב!  ובכל אופן, היחס הנכון בין שני סוגי הכולסטרול צריך להיות 4:1. בהמשך הדיון באויב מספר אחת של הלב וכלי הדם, מפרטים המחברים מהו חמצון כולסטרול, וכיצד יכולים ויטמינים ומינרלים רבים שהם נוגדי חמצון לשפר את מצב העורקים אצל חולי לב.

הספר מייחד פרק לחולי סוכרת, שלהם סיכוי גבוה פי ארבעה מאדם ממוצע ללקות במחלת, יש בו הסברים מפורטים על השפעת הגיל, התורשה והמין על הסיכוי ללקות במחלת לב, סקירה נרחבת ומפורטת של הבדיקות למחלות לב והמלצות על תזונה. חלקו השני של הספר הוא מעין מדריך לחזרה לחיים למי שכבר לקו בלבם: כיצד לחזור  לפעילות גופנית, למן התנועות הראשונות בבית החולים ועד חזרה מלאה לשגרה - שבהמשך לה גם תוכנית לשיקום הלב באמצעות פעילות גופנית.

הספר מעניק טיפים ומשרטט בקווים מנחים את החיים שאחרי ההתקף - תוכלו למצוא בו תרגילי התעמלות, מדריך תזונה  מפורט והתייחסות נרחבת לממד הרגשי - תרגילים להתמודדות עם מתחים, המלצות לפרגון עצמי, היעזרות בקבוצות תמיכה ובבני זוג, וכמה מלים על כוחם המרפא של ההומור, האופטימיות והתקווה.

אתה עצמך מקפיד לשמור על הכללים המומלצים בספר?

"בעוונותי לא כל כך. אני משתדל לא להיות במתח ואני מקפיד לאכול מוצרי סויה כל יום ודגים לפחות פעם בשבוע, או בכל פעם שאני  הולך לאכול במסעדה, אבל אני גם זללן לא קטן, כך שבהחלט קורה שאני נוגס להנאתי בקרואסון. פעילות גופנית אני עושה פעמיים בשבוע עם מדריך כושר פרטי שמגיע לקליניקה שלי. אני מתעמל עם משקולות".

" אנטי אייג'ינג זה שם גרוע "

מבחינת פרופסור קרסו, "הלב" הוא המשך טבעי לעיסוק שלו באנטי אייג'ינג. לדבריו לא ניתן להפריד בין התחום של שמירה על הלב וכלי הדם ובין ענף הרפואה העוסק באנטי אייג'ינג, "מפני שזו רפואה מונעת ברמה גבוהה". דווקא פרופסור קרסו, מחבר רב המכר "אנטי אייג'ינג" (הוצאת אסיה) ומי שחקק את המושג בתודעה הישראלית, גורס כי "אנטי אייג'ינג הוא שם גרוע לרפואה הזו".

תסביר.

"אין דבר כזה אנטי אייג'ינג. זה שם שמוכר אשליה. צריך היה לקרוא לזה רפואה מונעת בהתאמה אישית וברמה גבוהה. הרבה אנשים עושים לזה פרסומת שלילית כי מפרסמים אנשים שהם צעירים ויפים לכאורה בזכות האנטי אייג'ינג ולכן מבלבלים בין זה לבין טיפולים קוסמטיים ואסתטיים, כשלמעשה אנטי אייג'ינג היא רפואה  אינטגרטיבית שמשלבת ידע מתחומים שונים ברפואה, מאנדוקרינולוגיה, דרך רפואה פנימית, תזונה, פיזיולוגיה של המאמץ ועוד, ומתאימה לכל אדם תכנית מאוד אינדיבידואלית שתלויה גם בגנטיקה שלו, במצבו הבריאותי ובהעדפותיו. לי, למשל, אין בעיה של שומנים בדם, השומנים שלי  הם כולם ממוקמים בחוץ, בכרס, לכן התוכנית המותאמת עבורי שונה מזו של אדם שסובל משומנים בדם".

באחד מהראיונות אתך סיפרת שהשנה הראשונה של תוכנית הטיפול באנטי אייג'ינג עולה כ-40 אלף שקל. למה זה כל כך יקר, אם בסך הכל מדובר בהמלצות תזונתיות, בכמה תוספי תזונה ובפעילות ספורטיבית?

"זה עולה הרבה כי זו רפואה אינדיבידואלית שבודקת כל אדם ומתאימה לו תרופות אישיות, למעשה, רוקחת לו תרופות בהתאמה אישית, ורפואה  כזו היא לא דבר זול".

לא מטריד אותך שזו רפואה לעשירים בלבד?

"אבל רפואה טובה היא לא דבר שכל אחד יכול להשיג. לא צריך להיתמם בעניין הזה. אם אדם זקוק להשתלת כבד, למשל, ואין לו כסף לממן השתלה פרטית, הוא יכול לחכות פה בארץ בתור לכבד חודשים ארוכים ובחלק מהמקרים לא יזכה  אפילו להגיע להשתלה. לעומת זאת, אנשים שיש להם אפשרות כספית, ייסעו לפיטסבורג ויחזרו אחרי חצי שנה עם כבד חדש. זה קיים בכל תחומי הרפואה".

לא חושב על העתיד

החודש ימלאו לו שישים, ולא רק שלא מסתמן באופק כל משבר, קרסו טוען שזו אחת התקופות המאושרות בחייו. סדר יומו האינטנסיבי מתחיל בשבע בבוקר. בשמונה וחצי הוא כבר במחלקה שלו בבית החולים, בביקור הבוקר אצל חוליו. בין שלוש לחמש אחר הצהרים הוא עוזב את בית החולים ("לפי המצב") ובניגוד לרוב בני גילו שחוזרים הביתה, לנוח מעמל יומם, מתחיל את החצי השני של יום העבודה שלו, בקליניקות הפרטיות, ברדיו או במשרדי טלעד, המפיקה את תוכניתו. ביומיים שבהם הוא נמצא בקליניקות הוא מקבל מטופלים עד אחת עשרה בלילה ולפעמים גם בחצות. "אלו השעות שבהן יש לי תורים", הוא אומר כאילו זה אך טבעי. אפילו את השבתות הוא מקדיש לעבודה בבית, קורא ספרות מקצועית, עובר על התסריטים של התוכנית וכותב את ספריו ומאמריו. יום העבודה שלו מסתיים בסביבות שתיים או שלוש לפנות בוקר.

ארבע שעות שינה מספיקות לך?

"לא, אבל פעם בכמה זמן אני גונב גיחה לחו"ל עם אשתי ושם אני ישן 9-10 שעות ביממה, קורא ספרים ונח. רק לאחרונה חזרנו מחופשה של ארבעה ימים בספא בדניזלי שבדרום טורקיה, שם ישנתי 13 שעות ביממה וגמרתי שלושה  ספרי קריאה. נהניתי מזה, אבל אני לא יכול לעשות את זה יותר משבוע. פנסיה היא לא אלטרנטיבה בשבילי. אני לא רואה את עצמי לא עושה כלום".

בקרב הקהל הרחב פרופסור קרסו אהוב ונערץ. הרייטינג של תוכנית הטלוויזיה שלו גבוה ועומד על כ-10% בממוצע, והוא מרואיין מבוקש גם בתוכניות אירוח אחרות. אבל בקרב הקהילה הרפואית הדעות עליו פחות אוהדות - יש הטוענים כי חשיפת היתר לה הוא זוכה ממסחרת את התחום ושהתמחותו העיקרית בשנים האחרונות מתמקדת בתקשורת, יחסי ציבור ופרסום. כשהוא מדבר על כך מתגנבת לקולו נימה של מרירות ופגיעות, "הרוב מפרגנים לי, אבל יש מעט צרי עין וקנאים בקרב חברי הרופאים. לדעתי מקנאים בי בעיקר על ההצלחה. אמרתי לילדים שלי, שברגע שיפסיקו לקנא בי ולהשמיץ אותי ולפזר עלי שמועות מלוכלכות, אז אני אתחיל לדאוג".

לו לא היית רופא, במה היית רוצה לעסוק?

"אם הייתי חי את חיי מחדש הייתי בוחר בדיוק באותה דרך. אולי הייתי בוחר במדינה אחרת, מדינה שיש בה יותר פרגון ופחות צרות עין. אבל אני  אוהב את העבודה שלי. אוהב את כל העיסוקים שלי. אוהב לרפא חולים, ללמד סטודנטים, לעשות טלוויזיה. אני מגיע לבית החולים בבוקר ולפני שאני מספיק למצמץ, נגמר לי היום. הזמן טס".

גיל שישים מעורר בך מחשבות?

"לא. אני נהנה ממה שאני עושה ומתכנן  להמשיך. אני יודע שברגע שאפסיק ליהנות מאחד העיסוקים שלי אני אפסיק לעשות אותו, בלי קשר לגיל או למילה 'פנסיה'".

ובכל זאת, שישים, אתה יודע.

"יש אצלי במחלקה אנשים שהם בגיל שלי וכבר חצי בר מינן. מזל הוא דבר חשוב בחיים. ואני חושב שזה גם הרבה עניין של ראש. אני מרגיש את עצמי מחובר יותר לסטודנטים שלי מאשר לחלק מחברי בני גילי. אני משתדל כל חיי להקיף את עצמי באנשים שאני אוהב, כדרך חיים. המשפחה הקרובה, המערכת שלי בטלוויזיה, הצוות של  הרופאים והאחיות במחלקה שלי, רופאים שאני עובד אתם, כולם אנשים שכיף לי להיות אתם וזה מה שחשוב לי. האנשים שאני אוהב טוענים אותי, ממלאים אותי באנרגיות. ולי חשוב גם להשקיע בהם. שם אני שם את כל כובד המשקל. היתה פעם גויה אחת בשם מארי אנטואנט שאמרה 'אחרי המבול'. במובן מסוים אני מסכים אתה. לא חושב על העתיד, אלא נהנה מחלקת אלוהים הקטנה שלי".

 
לכתבה המלאה כפי שמופיע בירחון "חיים חדשים" באינטרנט לחץ כאן
 
 
 
 

 

התכנים המופיעים באתר הינם למידע בלבד ואינם באים להחליף בשום מקרה ייעוץ ו / או טיפול הניתן על ידי רופא ו / או בעל מקצוע אחר בתחום הרפואה
               מפת אתר              ©2004 ,אופיר פוגל ,כל הזכויות שמורות
דף הבית | | אודות | מאמרים | ספר הלב | סדנאות והרצאות | תקצירי מחקרים | מילון מונחים | תשובות לשאלות נפוצות | התמצאות באתר