שאלות ותשובות

אירוע לב מהווה ‘תמרור אזהרה’ ומחייב שינוי בבריאות הגוף ובבריאות הנפש כאחד. מתוך הבנה כי הגוף משמש מראה למה שמתחולל בקרבנו, בנפשנו ובליבנו – החלמתו של מתאושש הלב עומדת ותלויה בטיפול הרגשי. התוכנית במרכז הלב תפתח בפני המטופל הזדמנות לחוות נוסח אחר לחיים ותאיץ בו תהליכים פנימיים משקמים.
ניסיוננו רב השנים הוכיח, כי בהעדר טיפול המשלב בין גופו לנפשו של המטופל, לא תוכל מערכת גופו להשתקם.
מתוך הבנה זו, פותחה תוכנית ייחודית, המשלבת בין שני הפרמטרים ומעניקה למחלים מצע פורה לשינוי תודעתי כולל.
מחקרים רפואיים מוכיחים כי טיפולים רגשיים מפחיתים משמעותית את הסיכוי ללקות באירוע לב נוסף.
במרכז הלב אנו עובדים עם המחלימים בשחרור הפחד, הפוסט טראומה, החסמים הרגשיים המופיעים בעקבות החוויה המטלטלת, מסייעים להפחית סטרס, קשיי שינה ועכבות רגשיות המחוללות לחץ כרוני בגוף ומהווים זרז להיווצרות אירוע לבבי נוסף.
התוכנית הייחודית, תעניק למטופל את הכוח “לבחור בחיים” ולהעמיק את העבודה הפנימית הנדרשת לבריאותו הגופנית והנפשית.

לאחר הפעולה הכירורגית גוף האדם נחלש וזקוק למנוחה.
חשוב עד מאוד לאחר השחרור מביה”ח לבחור במרכז החלמה שיהווה מעבר בין ביה”ח לבין החזרה הביתה באופן הנעים והנכון ביותר.
במרכז הלב מדיקל קר נקפיד לבצע בדיקות רפואיות עלמנת לשקף את מצבו של המטופל, לוודא את הצלחתה של הפעולה הכירורגית ולמנוע הידרדרות וסיבוכים משניים.
כמו-כן, נקפיד בשחרור הפחד, הפוסט טראומה, החסמים הרגשיים המופיעים בעקבות החוויה המטלטלת, נפחית סטרס, קשיי שינה ועכבות רגשיות המחוללות לחץ כרוני בגוף ומהווים זרז להיווצרות אירוע לבבי נוסף.

מטופלים מושתלי מסתמים מיכאניים – חייבים לקבל קומדין כל חייהם. עבורם התרופות מדללות הדם החדשות לא מתאימות!!
מטופלים מושתלים מסתמים ביולוגיים או שעברו תיקון מסתם, צריכים להיוועץ בקרדיולוג מומחה לגבי הצורך בנטילת תרופות מדללות דם. מושתלי מסתמים מכל סוג (מיכאני או ביולוגי הן בניתוח והן בצנתור), חייבים לקבל טיפול אנטיביוטי מניעתי לזיהום חיידקי על גבי המסתמים (prophylaxis SBE) בעיקר לפני טיפולי שיניים.

הפעילות הגופנית המומלצת לאחר אירוע לב נקבעת אינדיבידואלית על ידי קרדיולוג על פי יכולותיו של המטופל ומצבו הכללי לאחר האירוע. לשם הערכה המדוייקת מומלץ למטופלים לאחר צנתור/אירוע לב/ניתוח לב להכנס לתוכנית במסגרת מכון לשיקום לב.

הכולסטרול הרע – LDL, הוא החומר השוקע בדפנות כלי הדם (טרשת עורקים), ויוצר הצקרויות וקרישי דם הגורמים לתעוקת חזה ולהתקפי לב. ככל שרמתו נמוכה יותר בדם כך פוחת הסיכון לאירועים לבביים.

רמות LDL נמוכות במיוחד (פחות מ -% 50 מ”ג) הוכחו, מעל לכל ספק, שמפחיתות בצורה דרמטית את הסיכוי ללקות בהתקף לב, צנתורים ובעיקר תמותה ממחלות לב וכלי דם.

ה – HDL, הוא הכולסטרול הטוב המסלק מדפנות כלי הדם את הכולסטרול ובכך מפחית את הסיכון להתקדמות מחלת הטרשת. הבעיה העיקרית הינה שבנוכחות כולסטרול “רע” גבוה (LDL), רמות גבוהות של HDL אינן מגינות ולכן בכל מקרה צריך לטפל בכולסטרול ה”רע”.

תרופות להפחתת הכולסטרול:
סטטינים – הן התרופות היעילות היחידות הנגישות למטופלים בסיכון לאירוע קרדיווסקולרי. הסטטינים מפחיתות את רמת הכולסטרול הרע (ה – LDL) בכ-30% –.40% ומפחיתות את הסיכון להתקף לב חוזר/צנתור חוזר בכ –% 30 – 40%.

אזטרול ezetrol – תרופה המונעת ספיגה חוזרת של הכולסטרול LDL מהמעיים. בצוספת לסטטין האזטרול מפחית את רמת ה – LDL בעוד כ- 15%.
תרופות אימונולוגיות מקבוצת ה – PCSK9-Is  (Praluent Repatha)  תרופות אלו ניתנות בזריקה תת עורית פעם בשבועיים ובתוספת לסטטינים. הן מפחיתות את רמת ה – LDL בכ – 60% נוספים, כך שניתן להגיע לרמות LDL מאוד נמוכות. במחקרי ענק שפורסמו בשנתיים אחרונות תרופות אלו מפחיתות אירועים לבביים ואף תמותה בכ- 15%-25%.

לתרופות אלו כמעט ואין תופעות לוואי, הן יקרות מאוד, אך הן בסל התרופות עבור קבוצות חולים מוגדרת.

חשיבות ההחלמה לאחר ניתוח מעקפים קריטית ממש.

החלמה במרכז מתאים לכך מאפשרת לתת לגוף זמן התאוששות. 

בתקופת ההחלמה הצוות הרפואי הכולל גם קרדיולוג, בודק מדי יום את מצבו של המטופל, ומוודא שלא מופיעים סיבוכים למינהם ובעיקר מטפלים בצלקת הניתוחית ובכאב הצפוי לאחר ניתוח מעקפים.

מעבר לכך ב”מדיקל קר” ישנה תוכנית ייחודית המכוונת ל”החלמה גוף ונפש הוליסטית” המבוססת גם על טיפולים רגשיים ונפשיים. במסגרת התוכנית הבלעדית והייחודית במרכז הלב מדיקל קר אנו מסייעים למחלימים להשתחרר ממועקות רגשיות הנובעות מהחוויה המטלטלת שחוו ומהפחד ללקות באירוע לבבי נוסף. פחדים ותחושות אלו מקננים בגוף ומיצרים לחץ כרוני המהווה קטליזטור לאירוע הבא. בצומת חשובה זו בחיים חיוני עד מאוד לזהות, לאבחן ולטפל בגורמים אלו על-מנת לאפשר למטופל לחזור לחיי שגרה איכותיים ויצרניים.

החלמה לאחר אירוע לב חשובה ותלויה בעיקר במצבו של המטופל ובאיכות הטיפולים בתהליך ההחלמה. הדבר כולל צנתור לב ו/או אוטם חריף ו/או ניתוח מעקפים.

מדובר במספר ימי “החלמה” במהלכן “יש זמן” להבין את האירועים החריפים שהתרחשו, להתאושש ולהפנים את אשר קרה. “החלמה” במרכז מתאים מקל באופן משמעותי את החזרה לחיי שגרה.

לאחר אירוע לב או צנתור לב (ללא אירוע חריף) ההשתתפות בתוכניות “שיקום לב” משפרות פרוגנוזה על-ידי הפחתה משמעותית של הסיכון לאירוע לב נוסף.
התרומה העיקרית בשיקום הלב: פעילות גופנית סדירה ורציפה, איזון אופטימלי של התרופות, מעקב צמוד ואבחון בעיות חדשות באופן מיידי, ייעוץ פסיכולוגי וייעוץ דיאטני.

דיאטה “ים תיכונית” מבוססת על ריבוי אכילת ירקות, דגים עוף חיטה מלאה, שמן זית, והרבה פחות סוכרים/ממתקים ובצקים.
יש להדגיש שלא מדובר בדיאטה לירידה במשקל והיא לא בהכרח נכונה לאנשים שמנים מאוד שצריכים לרדת במשקל.

דום נשימה בשינה apnea sleep obstructive–OSA  מאופיין בהפסקות נשימה תכופות במהלך השינה וזאת מבלי שהמטופל ירגיש בכך. מחלה זו נובעת בעיקר מהשמנה (בעיקר השמנה ביטנית) והיא גורמת לתסמינים רבים – עייפות, ישנוניות ביום, חולשה, לחץ דם שקשה לאיזון, פרפור פרוזדורים ומחלות לב.
הטיפול האיכותי ביותר הוא ירידה משמעותית במשקל ומסיכת CPAP.

נחירות לילה הם סימן היכר של המחלה ומטופלים שנוחרים (גברים וגם נשים) צריכים לבצע בדיקת שינה על מנת לשלול מחלה זו.

עיקר התחלואה והתמותה אצל חולי הסוכרת היא בגלל בעיות לב (התקפי לב ואי ספיקת לב). לאחרונה יצאו לשוק תרופות חדשות לסוכרת הגורמות לירידה משמעותית מאוד בתחלואת הלב אצל חולים סוכרתיים ביניהן  Victozaו – Jardiance.

כל חולי הסוכרת לאחר אירוע לב כלשהו (ישן או לאחרונה) וגם ללא אירוע לב צריכים להיבדק אצל רופא סוכרת בשאיפה להתחיל לקבל את התרופות החדשות.

מדד ה-BMI נועד לקבוע האם משהו סובל מהשמנת יתר. המדד הוא קל לחישוב.

הנוסחה לחישוב:

משקל לחלק לגובה (במטרים) בריבוע. לדוגמא, אם המשקל הוא 70 והגובה הוא 1.80 מטר. אז מחשבים 70 לחלק ל 1.8 בריבוע, דהיינו ערך ה- BMI הינו21.6

 • ערכי BMI (מסת גוף) אופטימאליים סביב 20-25 המעידים על משקל גוף תקין
 • ערכי BMI (מסת גוף) אופטימאליים מתחת ל 18.5 מעיד על תת- משקל
 • ערכי BMI (מסת גוף) אופטימאליים סביב 25-30 מעידים על עודףמשקל גוף
 • ערכי BMI (מסת גוף) אופטימאליים סביב 30-40 מעידים על השמנה
 • ערכי BMI (מסת גוף) אופטימאליים מעל40 מעידים על השמנה חריפה

בדיקות ביתיות חוזרות.

הולטר לחץ דם היא השיטה הטובה ביותר להערכה של איכות איזון לחץ הדם.

ערכי לחץ דם אופטימאליים: 80-60/130-120.
באוכלוסייה מבוגרת לערך הנמוך יש חשיבות פחותה.

 

אירוע לבבי מהווה תמרור אזהרה הבא לבשר על השינויים שיש לבצע באורחות החיים.
המרכיבים העיקריים לאורח חיים בריא:

 1. טיפול רגשי ונפשי המטפל בחסמים בגינם קרה ההתקף
 2. פעילות גופנית
 3. הקפדה על לחץ דם תקין
 4. הפסקת העישון
 5. שמירה על משקל גוף תקין
 6. תזונה עשירה ומגוונת בירקות, פירות, סיבים ודגנים מלאים
 7. דיאטה מופחתת שומנים, כולסטרול וסוכרים (גם לחולי סוכרת ולאו)

לאחר אירוע לבבי הגוף עייף והנפש תשושה. יש להקפיד על מנוחה במשך היום ועל שינה איכותית בלילה. יחד עםזאת בשל החוויה הטראומטית תקופת ההחלמה מלווה לעיתים רבות ברגישות יתר, חרדה, חשש ופחד. הגוף חווה טראומה ומנסה לאגור כוחות  אנו במרכז הלב מדיקל קר מציעים לך סביבה תומכת ומכילה בה תוכל להביע את החשש והקושי ולהתמודד עם הפחדים הנובעים כתוצאה מהאירוע.
במרכז הלב יעמוד לצידך צוות רפואי מהמעלה הראשונה לצד צוות מטפלים מסור ומיומן שיצייד אותך בכלים להתמודדות, יעניק לך טיפולים פרטניים ורגשיים, כלים מעשיים לשחרור עכבות, קשיי שינה, פחדים, חששות וסימפטומים נלווים נוספים.
השהייה במרכז הלב מדיקל קר אינה כרוכה בתשלום ובהשתתפות כל קופות החולים.

קפה –  2-3 כוסות קפה ביום.

אלכוהול – שתיית אלכוהול אך ורק בנסיבות מיוחדות ובכמויות קטנות.

 

שתיית אלכוהול מכל סוג במידה מתונה אפשרית אצל כל חולי הלב והדבר איננו “מתנגש” עם מרבית התרופות הסטנדרטיות הניתנות לחולי לב (יש לברר זאת הרופא המטפל).
שתי כוסות יין או שתי כוסיות (30 ג’) של אלכוהול קשה או בירה בהחלט אפשריים ואף רצויים מדי יום או מספר פעמים בשבוע. מאידך, כמות גדולה של אלכוהול בהחלט אסורה.

 1. הליכה – הינה הפעילות המומלצת ביותר (הליכה רגועה ומתונה). מומלץ לאמץ הרגלי הליכה של 1/2 שעה בעל בסיס יומיומי.
 2. רחצה – רחצה במים פושרים (לא קרים ולא רותחים).
 3. נהיגה –  רצוי להימנע מנהיגה בתקופת ההחלמה. עם החזרה לשגרת הנהיגה מומלץ לנהוג במקומות שאינם עמוסים וסואנים.
 4. פעילות מינית –  לאחר מספר ימי מנוחה ניתן לקיים יחסי מין. לא מומלץ לקיים יחסי מין לאחר ארוחה כבדה או פעילות גופנית, אםכי לאחר מנוחה.
 5. חזרה לשגרת עבודה –  החזרה לעבודה תקבע בהתאם למצב בריאותך הנתון ולסוג עיסוקך – בהיוועצות עם הרופא המטפל.
 6. עליה במדרגות – בקצב איטי עם הפוגות מנוחה.

דר’ אילן קיציס קרדיולוג מרכז הלב, דר’ שמעון בר דוד רופא המחלקה יחד עם צוות אחיות מקצועי ומיומן יעמדו לרשותכם לכל שאלה או חשש.
לצד הצוות הרפואי יעמדו לרשותך מטפלי גוף ונפש, יועצים סוציאליים ויועצת מינית.

ההחלמה מפעולת הצנתור נמשכת מספר ימים. משך הזמן הנחוץ להחלמה
יקבע על-סמך הפרמטרים הבאים:

 1. חומרת הבעיה שבגינה נזקקת לצינתור הטיפולי
 2. מורכבות הטיפול הכירורגי
 3. מצבך הבריאותי הכללי

ובכל מקרה, אנו ממליצים לך לפעול בהתאם להנחיות הרפואיות שניתנו לך.

עם שחרורך מבית החולים אתה עשוי לחוות כאבים בחזה. 
ניתן ליטול תרופה בהתאם להוראות שניתנו לך מהרופא המטפל ולנוח. 
במידה והכאב אינו עובר תוך מספר דקות או שמתווספים לו תחושות של: הזעה/ בחילה/ חיוורון/ דפיקות לב/ חולשה קיצונית/ קוצר נשימה – פנה באופן מייד לגורם רפואי.
במידה והינך מתפנה לחדר המיון יש להצטייד בסיכום המחלה ובתרשים הא.ק.ג. האחרון.
התקופה שבין השחרור מביה”ח לשגרת החיים הינה תקופה קריטית.
אנו ממליצים לך על תקופת שהייה במרכז הלב מדיקל קר -מרכז החלמה הוליסטי
המציע חווית אירוח ייחודית, שתוכננה בקפידה בעבור מחלימי הלב.
המקום משלב רפואה מתקדמת רב-מקצועית, עם חווית שהייה נעימה ותומכת ברמה מלונאית של 5 כוכבים. במרכז ההחלמה יתאפשר לך לעבד את החוויה הטראומטית שעברת בסביבה מוגנת ובטוחה.

אירוע לב הוא חוויה מטלטלת המעלה ספקות לגבי היכולת לחזור לחיים שהיו. הוא מעמיד את המטופל בפני מתח קשה שיש לו השלכות על פעילות הגוף ומערכותיו, וכן על מצבו הרגשי והנפשי. ייתכן שיתעוררו תחושות של חוסר ביטחון, חולשה נפשית, זעם, תסכול ופחד, חלקן של התופעות יהיו בתקופה הסמוכה לניתוח וחלקן לתקופה ארוכה יותר.
במסגרת הסל הרפואי מגיע לך 5 ימי החלמה חינם הניתנים לניצול בתקופה של עד 7 ימים משחרורך מביה”ח. על-מנת להקל עליך ועל משפחתך את תקופת ההחלמה והשיבה לשגרה זכותך עלפי חוק, להחלמה במרכז החלמה.
אנו ממליצים לך על מרכז הלב מדיקל קר.
השהייה במרכז הלב אינה כרוכה בתשלום ובהסכמים עם כל קופות החולים.

גורמי הסיכון להתקף לב הם:

 • כולסטרול גבוה בעיקר LDL
 • סוכרת/השמנה מרכזית
 • יתר לחץ דם
 • עישון
 • היעדר פעילות גופנית

– בישיבה, מנוחה של מספר דקות. מודדים ורושמים (עדיף למדוד מספר פעמים ביום ולרשום, בהפרש של מספר ימים).

ערכי לחץ דם אופטימאליים: 80-60/130-120.
באוכלוסייה מבוגרת לערך הנמוך אין חשיבות רבה (אפילו אם נמוך מאוד).

תרופות ליתר לחץ דם:
– חוסמי סידן – לדוגמא vasodip, Norvasc .
– חוסמי אייס וחוסמי ארב – לדוגמא atacand, losartan, diovan, enaldex, tritace
– משתנים – לדוגמא pamid, aldactone, disothiazide
– חוסמי אלפא – לדוגמא  cadex
– תשלובות של שתי תרופות בכדור אחד היא גישה יעילה מאוד לאיזון לחץ הדם ובעיקר נוחה למטופל (פחות כדורים).

הולטר לחץ דם היא השיטה הטובה ביותר להערכה של איכות איזון לחץ הדם

עיקר התחלואה והתמותה אצל חולי הסוכרת היא בגלל בעיות לב (התקפי לב ואי ספיקת לב). לאחרונה יצאו לשוק תרופות חדשות לסוכרת הגורמות לירידה משמעותית מאוד בתחלואת הלב אצל חולים סוכרתיים (לדוגמא: Victoza, Jardiance.) כל חולי הסוכרת לאחר אירוע לב כלשהו (ישן או לאחרונה) צריכים להיבדק אצל רופא סוכרת בשאיפה להתחיל לקבל את התרופות החדשות.
HbA1c – נמדד פעם בשלושה חודשים ומבטא את רמת הסוכר הממוצעת בדם המטופל בשלושת החודשים האחרונים. רמה תקינה – פחות מ 8.5.

לרשות המחלים

 • קרדיולוג המחלקה במעקב יומי (בלעדי למרכז הלב)
 • בדיקה יומיומית על-ידי רופא המחלקה
 • צוות אחיות מוסמך, מיומן וזמין 24/7
 • טיפול ואיזון תרופתי ככל שנדרש
 • ניטור מדדים ומצב המחלים במהלך כל שעות היום
 • סיוע ותמיכה רגשית על ידי מיטב המטפלים (בלעדי למרכז הלב)
 • סדנאות הפותחות בפני המחלים צוהר לעולם תוכן חדש, משפר אורח חיים ומאיץ תהליכי
  השתקמות (ייחודי למרכז הלב)
 • הרצאות במגוון נושאים, שיכוונו את המטופל לשינוי תפיסת-עולמו ולבחירה מכוונת באורח חיים בריא
 • התעמלות שיקומית יומית
 • חיבור למוקד רפואה דחופה בכל זמן נתון (מוניטור)

להתרשמות מהתוכנית הענפה, לחץ כאן

גלילה לראש העמוד
הזמן מקום להחלמה:

X
צרו קשר